Mięta

Mięta to bardzo popularny i chętnie stosowany przez barmanów składnik koktajli. Nie każda mięta jest jednak taka sama. Różne gatunki różnią się od siebie smakiem i aromatem. Dlatego, aby nasz ulubiony drink zawsze pozostał taki sam, warto się z nią dokładniej zaznajomić.

Charakterystyka

Mięta to roślina z rodziny jasnotowatych, która na świecie występuje w ponad 40 odmianach, głównie w Europie, Azji i Afryce. Niektóre gatunki stosowane są w kuchni od wielu wieków.

Nazwa mięty pochodzi z greckiej legendy, w której nimfa Minthe, przyciągnęła uwagę Hadesa. Persefona – zazdrosna żona Hadesa, zaatakowała Minthę, próbując zadeptać ją na śmierć. Wtedy Hades zamienił ją w zioło, które już na zawsze pozostało dla niego święte.

Rodzaje

RodzajCharakterystykaZdjęcie
Mięta pieprzowaJedna z najbardziej charakterystycznych odmian mięty o silnym, orzeźwiającym, mentolowym smaku. Posiada ciemnozielone, lekko fioletowe, ząbkowane i szpiczaste liście.
Mięta zielona (kłosowa)Zawiera mniej mentolu niż mięta pieprzowa co sprawia, że jej smak jest delikatniejszy i słodszy a aromat bardziej roślinny. Posiada podłużne, szerokie, jasnozielone liście. Posiada wiele odmian, w tym popularną miętę marokańską.
Mięta długolistnaCharakteryzuje się dużymi, zielono-srebrnymi, mocno omszonymi liśćmi, które są bardzo często spotykane w tradycyjnym ogródku ziołowym. Smak zdecydowany z kwiatową nutą. Na Bliskim Wschodzie mięta długolistna jest używana jako przyprawa lub do sporządzania herbaty.
Mięta polna (dzika)Jest jedną z 5 pierwotnych odmian pochodzącą z Europy Zachodniej i Południowej. Posiada wiele odmian.
Mięta czekoladowaKrzyżówka mięty wodnej oraz mięty zielonej. Posiada ciemnozielone liście często przebarwiają się na fioletowo. Charakteryzuje się smakiem i aromatem miętowych pralinek.
Mięta wonna (jabłkowa)Charakteryzuje się miękkimi, owłosionymi jasnozielonymi liśćmi o zapachu skórki jabłka i mięty.
Mięta cytrynowaKrzyżówka mięty polnej oraz mięty zielonej pochodząca ze Szkocji. Posiada wyraźne cytrynowe nuty smakowe i zapachowe. Jej listki są podłużne i ząbkowane, ozdobione biegiem nerwów.

Jak uprawiać miętę w domu?

Mięta jest jedną z łatwiejszych roślin jadalnych, jaką można uprawiać. Do hodowania najlepiej wybrać gatunki o grubszych liściach, twardych łodygach i mocniejszym smaku i aromacie – najlepsze będą mięta pieprzowa lub mięta zielona.

Mięta będzie rosła dobrze zarówno w glebie, jak i w doniczce. Ważne, by miejsce było nasłonecznione, a ziemia często podlewana. Szczególnie doniczkowe rośliny wymagają intensywnego podlewania. Aby uniknąć przelania ziemi, najlepiej postawić doniczkę na dużej podstawce i tam wlewać wodę. 

Ważne, by mięta nie rosła w tej samej doniczce (lub w warunkach naturalnych zbyt blisko), co inne zioła, ponieważ bardzo łatwo przyjmuje rolę chwastu i dominuje pozostałe rośliny. Miętę obrywa się od najmłodszych listków lub pędów, stymulując w ten sposób dalszy wzrost.

Przechowywanie

Mięta ma ograniczony okres trwałości. Po cięciu pozostaje świeża zwykle zaledwie przez kilka godzin. Odpowiednie przechowywanie pozwala wydłużyć ten okres nawet do kilku dni.

Łodygi ściętych liści mięty należy zamoczyć w wodzie tak jak kwiaty.
Liście mięty należy owinąć w mokry papierowy ręcznik i przechowywać je w lodówce.

Pojedyncze listki, które nam pozostają można także wykorzystać jako susz lub dekorację w kostkach lodu.

Aby uzyskać suszoną miętę, należy oberwać najmłodsze listki i ułożyć je na papierze w słonecznym, przewiewnym miejscu. Po kilku dniach liście będą nadawały się do połamania i wsadzenia do puszki.
Aby powstały kostki lodu ze liściem mięty w środku (idealne rozwiązanie do chłodzących napojów i drinków) wystarczy tylko umieścić pojedyncze liście mięty w pojemniku na kostki lodu, zalać wodą i zamrosić.

Test – “Jaka mięta najlepsza do Mojito?” / MojBar.pl