Rum z Belize

Belize to niewielkie państwo położone w Ameryce Środkowej u wybrzeży Morza Karaibskiego, które znane jest ze wspaniałych plaż, bujnych lasów deszczowych i wyjątkowej kultury. W ostatnich latach Belize zyskuje również uznanie dzięki produkcji rumu, którego wysoka jakość przykuła uwagę wielu entuzjastów rumu na świecie.

Krótka historia rumu z Belize

Uprawa trzciny cukrowej w Belize rozpoczęła się stosunkowo późno, bo dopiero w połowie XIX wieku. Podobnie jak miało to miejsce w innych karaibskich krajach, większość plantacji posiadała także aparaturę do destylacji rumu.  Żadna z nich nie przetrwała jednak próby czasu. Przełomem było dopiero założenie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku destylarni Travelers i Cuello. Jakość wytwarzanych przez nie rumów doceniło kilku znanych niezależnych bottlerów, m.in. Maison Ferroni, Holmes Cay, czy Excellence Rhum. Ostatnim istotnym wydarzeniem było otwarcie w 2016 roku destylarni Copal Tree, którą wyróżnia produkcja rumu na bazie świeżego soku z organicznej trzciny cukrowej.

Destylarnie

W Belize istnieje obecnie zaledwie kilka destylarni rumu. Do najważniejszych należą:

  • Travellers – wytwarza rum na bazie melasy. Destylacja odbywa się w kolumnie destylacyjnej. 
  • Cuello’s – wytwarza rum na bazie melasy. Destylacja odbywa się w kolumnie destylacyjnej.
  • Copal Tree – wytwarza rum na bazie świeżego soku z organicznej trzciny cukrowej. Destylacja odbywa się zarówno przy użyciu kolumny, jak i destylatora kotłowego.  Rum wytwarzany w tej destylarni dystrybuowany jest pod marką Copalli.