Rum z St. Lucia

St. Lucia, na której w latach 60. ubiegłego wieku postanowiono zastąpić plantacje trzciny cukrowej bananami, obroniła się innowacyjnością i jakością produkcji rumu, stając się jedną z najbardziej docenianych wysp wśród entuzjastów rumu.

Krótka historia rumu z St. Lucia

Produkcja rumu na wyspie St. Lucia przez większość XIX i XX wieku miała charakter bardzo lokalny. Według dostępnych danych, wielkość eksportu w tym okresie była nieporównywalnie mniejsza od Jamajki, Gujany czy Martyniki. Głównymi odbiorcami rumu wytwarzanego przez niewielkie destylarnie przy plantacjach była głównie klasa robotnicza, stanowiąca większość  populacji wyspy.

Współczesna era rumu na St. Lucia rozpoczęła się w 1972 roku, kiedy to połączone zostały jedyne wciąż funkcjonujące destylarnie na wyspie: Dennery i Roseau Bay, należące odpowiednio do rodzin Bernard oraz Geest. W ramach umowy konsolidacyjnej całość produkcji postanowiono ulokować w znajdującej się w zachodniej części wyspy destylarni Roseau Bay.

Ostatnim aktem procesu połączenia było utworzenie marki rumu Denros, którego nazwa została utworzona z trzech pierwszych liter każdej destylarni – “Den” i “Ros”. Denros Strong Rum, który jest niestarzonym, 80-procentowym rumem, do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców St. Lucia.

W 1993 roku rodzina Bernard wykupiła udziały rodziny Geest, co było początkiem serii zmian akcjonariuszy firmy. W międzyczasie, z inicjatywy dyrektora zarządzającego Laurie Barnarda, powstały dwie nowe marki rumów: Admiral Rodney i Chairman’s Reserve. Wysoka jakość rumów produkowanych na St. Lucia przyciągnęła uwagę grupy Spiribam (Groupe Bernard Hayot (GBH)), która w 2016 roku stała się nowym właścicielem St. Lucia Distillers.

Destylarnia St. Lucia Distillers

Obecnie destylarnia St. Lucia Distillers jest jedyną czynną destylarnią na wyspie. Wyposażona w dwa destylatory kotłowe, destylator hybrydowy z 9 talerzami oraz podwójną kolumnę rektyfikacyjną z 45 talerzami, destylarnia ta zapewnia doskonałe warunki do produkcji różnorodnych rumów.

Głównym surowcem używanym do produkcji rumu jest melasa importowana z Dominikany. W niewielkim procencie wykorzystuje się także świeży sok z lokalnej trzciny cukrowej, dodając w ten sposób unikalny lokalny smak i charakter rumom produkowanym na wyspie.

NazwaRodzajPojemnośćRok instalacji
Coffey Destylator kolumnowy4500 litrów czystego alkoholu (LAA) / dzień1985
John Dore 1Destylator kotłowy450 L1998
VendomeDestylator hybrydowy1354 L2003
John Dore 2Destylator kotłowy6000 L2004

Elementy charakterystyczne dla rumu z St. Lucia 

Co wyróżnia rumy z St. Lucia to ich złożony proces tworzenia. Rumy są często tworzone na bazie różnorodnych rumów bazowych, które są starzone oddzielnie, z uwzględnieniem rodzaju surowca i aparatury destylacyjnej użytej do ich produkcji. Dzięki temu powstałe kupaże rumów charakteryzują się wyjątkowym zrównoważeniem smaku i aromatu.

Źródło: