Cascara

Cascara to suszone owoce kawowca, które niegdyś były produktem ubocznym, a dziś zyskały drugie życie dzięki kulturze specialty coffee.

Charakterystyka

Cascara w języku hiszpańskim oznacza “skórkę” i zgodnie z tym tłumaczeniem jest to właśnie skórka otaczająca pestki owoców kawowca czyli ziarna. Podczas obróbki1 zdziera się z ziaren miąższ i następnie pozostawia go do wyschnięcia na słońcu. Z czerwonego, staje się on ciemnobrązowy i gotowy do pakowania. Taka cascara nadaje się do zaparzania podobnie jak herbata. Ma ona intensywnie owocowy smak, przyjemną kwasowość i niewielką zawartość kofeiny (ok 110 mg /l)2. Inną powszechnie stosowaną nazwą cascary jest „coffee cherry tea” (“herbata z wiśni kawowca“).

Historia cascary jest niezwykle długa, chociaż jeszcze do niedawna była traktowana przez większość producentów wyłącznie jako odpad przeznaczony do utylizacji lub wykorzystania w celu nawożenia upraw. Już setki lat temu na ziemiach Jemenu i Etiopii lokalni farmerzy przygotowywali z wysuszonego miąższu i skórek owoców kawowca, co raz bardziej popularny obecnie napar.

1 Istnieją dwie metody obróbki: „natural” – na sucho, gdzie owoce wystawiane są na plandekach i po wysuszeniu wyłuskiwane są ziarna oraz „washed” – na mokro, gdzie owoce umieszczane są w zbiornikach z wodą, ziarna oddzielane są mechanicznie od miąższu i suszone.
2 Dla porównania zawartość kofeiny w czarnej kawie wynosi około 400-800 mg/L.

Jak smakuje cascara

Napar z cascary najbardziej przypomina susz owocowy, który ma lekki, delikatny smak. Znajdują się w nim przyjemne nuty miodowe, suszonych śliwek oraz kwasowość wpadająca w słodycz. Podobnie jednak jak kawa, tak i cascara oferuje bogactwo smaków w zależności od pochodzenia. Cascara z Jemenu zwykle bywa miodowo – korzenna, z Etiopii bardziej śliwkowa, a ta z Boliwii czy Kostaryki przypomina bardziej czarną herbatę z miodem i owocami.

Przygotowanie cascary

Klasycznie, czyli według przepisu jemeńskich i etiopskich farmerów, cascarę zaparza się na zasadzie herbaty. Istotne jednak, by temperatura wody nie przekraczała 95 stopni Celsjusza. Do przygotowania takiego napoju można wykorzystać klasyczny dzbanek z zaparzaczem do herbaty, French Press, a nawet Aeropress. Czas parzenia to 4-6 minut. Zwykle na 100 ml wody stosuje się 5-7 gramów suszu. Latem cascara świetnie sprawdza się także w formie cold brew. W tym przypadku susz zalewany jest zimną wodą i pozostawiony na kilka – kilkanaście godzin w lodówce. 

W krajach gdzie cascarę pije się od wieków, np. w Etiopii czy Jemenie, do suszu dodaje się także takie przyprawy jak imbir i cynamon. W ten sposób można w łatwy sposób stworzyć rozgrzewający napar, idealny na okres jesienno – zimowy.

Przepisy

Cascara Dark’N’Stormy

Receptura:

  • 120 ml piwa imbirowego
  • 15 ml soku limonkowego
  • 20 ml koncentratu z herbaty cascara*

Metoda: Build
Szkło: Rock + kości lody
Garnish: skórka z limonki

* 25g cascary należy zamoczyć w około 250 ml wody o temperaturze 93-95*C na 12 minut. Następnie przecedzić przez drobne sito.

Etiopska hashara / Jemeńska qishr

Receptura:

  • 400 ml wody o temperaturze 93-95*C
  • 20-28 g cascary
  • Starty imbir*
  • Cynamonu*
  • Gałka muszkatołowa*
  • Cukier (opcjonalnie)*

Metoda: French press
Szkło: Kubek
Garnish:

* Ilość składników dopasować do własnych preferencji.


Lemoniada na bazie cascary

Receptura:

  • 150 ml schłodzonego cascara cold brew
  • 25 ml soku cytrynowego
  • 25 ml cytrynowego Oleo Saccharum*

Metoda: Build
Szkło: Highball z kośćmi lodu
Garnish: Plasterek cytryny

* Obierz skórkę z cytryn i umieść ją w małym słoiczku. Zasyp 2 łyżkami cukru. Zamknij dokładnie słoik i odstaw w ciemne miejsce na jedną dobę. Po 24h odcedź zawartość i dodaj odrobinę wody.