Barmani, których nazwiska należy znać

Jerry Thomas (1830-1885)

Amerykański barman oraz właściciel barów w Nowym Jorku. Uważany za “ojca amerykańskiej miksologii”. W 1862 roku wydał pierwszą książkę o tematyce koktajlowej noszącą tytuł “How to Mix Drinks“. Znaleźć w niej można przepisy m.in. takich drinków jak: Smash, Cobbler, Sours , czy Tom Collins. Thomas uznawany jest także za pioniera sztuki flair.


William T. „Cocktail Bill” Boothby (1862-1930)

Amerykański barman pracujący na przełomie wieku XIX i XX w San Francisco’s Palace Hotel w Kalifornii. Jest autorem wielu podręczników o tematyce barowej (m.in “Cocktail Boothby’s American Bartender“, “The World’s Drinks and How to Mix Them“), które zawierały wiele wymyślonych przez niego przepisów na koktajle.


Ada “Coley” Coleman (1875–1966)

Znana jako “Coley”, została na początku XX wieku pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą, która pełniła stanowisko head bartendera w The American Bar at The Savoy Hotel w Londynie. Tam też stworzyła jeden z najbardziej znanych obecnie klasycznych koktajli o nazwie “Hanky Panky“. Ada była także mentorką Harrego Craddocka.


Harry MacElhone (1890-1958)

Od 1923 właściciel Harry’s New York Bar w Paryżu, w którym pod jego nadzorem powstały takie ikony światowej sceny koktajlowej jak French 75, Monkey Gland, czy Bloody Mary. W barze MacElhone pojawił się między innymi Ernest Hemingway, Rita Hayworth, Coco Chanel oraz Humphrey Bogart.


Lista najbardziej znanych barmanów w historii.

Harry Craddock (1876-1963)

Następca Ady “Coley” Coleman. Autor wydanej po raz pierwszy w 1930 roku, o obecnie jednej z najbardziej znanych książek o tematyce koktajlowej “The Savoy Cocktail Book“. Harry Craddock był także twórcą wielu znanych do dzisiaj drinków (np. White Lady, czy Angel Face) i jednym z największych zwolenników dry Martini.


Ernest Gantt (Donn Beach) (1907-1989)

Znany jako Don the Beachcomber w latach 30-tych ubiegłego wieku otworzył w Hollywood pierwszy prototypowy bar tiki stając się tym samym „ojcem założycielem” całej kultury tiki. Jego najbardziej znane koktajle to Zombie, Pearl Diver oraz Three Dots and a Dash.


Victor “Trader Vic” Bergeron (1902-1984)

Założyciel sieci restauracji i barów “Trader-Vic”, która w szczególności w latach 50-tych i 60-tych istotnie wpłynęła na popularność koktajlów tiki w Stanach Zjednoczonych. Według wielu źródeł “Trader Vic” jest autorem takich drinków jak Mai Tai, Painkiller oraz Scorpion Bowl.


Dale DeGroff (ur. 1948)

Amerykański barman znany również jako “King Cokctail“. Stał się sławny w latach 90-tych dzięki pracy w nowojorskim barze “Rainbow Room” znajdującym się na 65 piętrze Rockefeller Center, gdzie propagował użycie świeżych składników oraz klasycznych receptur koktajli.

De Groff jest także autorem dwóch książek: “The Craft of the Cocktail” (2002) i “The Essential Cocktail ” (2009) oraz założycielem “the Museum of the American Cocktail”.


Gaz Regan (ur. 1951-2019)

Gary Regan był synem brytyjskich właścicieli pubu w Lancashire. W 1973 w wieku 22-óch lat wyjechał do Stanów Zjednoczych, gdzie rozpoczął pracę jako barman w Nowym Jorku. Był autorem wielu znanych książek barmańskich w tym m.in. The Bartender’s Bible wydanej w 1991 roku oraz The Joy of Mixology z 2003. Ponadto publikował artykuły na łamach gazet, a także uczestniczył w setkach wydarzeń branżowych w kilkudziesięciu krajach.

Regan współpracował także z takimi firmami jak Diageo, Pernod Ricard, Heaven Hill Distillers, a wraz z marką Sezarac wyprodukował Regans’ Orange Bitters No. 6.


Ryan Chetiyawardana

Znany jako Mr. Lyan, wychowany w Birmingham, swoje pierwsze doświadczenie w pracy za baremzdobywał w Edynburgu w dość znanym tamtejszym barze “Bramble“. Wielokrotnie nagradzany w konkursach barmańskich. Prawdziwą sławę zyskał dzięki otwartemu w 2013 w Londynie White Lyan (obecnie Super Lyan), w którym serwował wyłącznie wcześniej przygotowane butelkowane koktajle bez lodu.

W 2014 roku otworzył kolejny bar Dandelyan w luksusowym hotelu the Mondrian oraz wydał książkę “Good things to drink“.


Tony Conigliaro (1971-)

Angielski barman i restaurator, który uznawany jest za jednego z pionierów miksologii molekularnej, którą zaczął stosować pracują nad kartą koktajli londyńskiego baru Isola już w 2001 roku. Obecnie Tony jest właścicielem kreatywnego centrum naukowego The Drink Factory oraz kilku barów i restauracji w Londynie.

W 2012 roku Conigliaro wydał książkę “Drinks” (w amerykańskiej wersji “The Cocktail Lab“) zawierającą liczne przepisy na stworzone przez niego koktajle.


Sasha Petraske (1973-2015)

Amerykański barman i restaurator, który znany był głównie z otwartego w 1999 roku nowojorskiego baru w koncepcji speakeasy “Milk & Honey“. Petraske w swojej pracy kład szczególny nacisk na jakość obsługi gości. Zwracał także bardzo dużą uwagę na konieczność używania jigerów, co pozwalało na zachowanie wysokiej powtarzalności. Petraske był także pionierem filozofii “mniej, a więcej”. Większość koktajli w jego karcie składała się tylko z trzech składników.

W 2016 roku wydana została książka “Regarding Cocktails” zawierające 85 przepisów na koktajle autorstwa Sashy Petraske.


Jeffrey Morgenthaler

Jeffrey Morgenthaler rozpoczął pracę za barem w 1996 roku. Od tego czasu był wielokrotnie nagradzany, przez co uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych barmanów XX wieku. Morgenthaler jest autorem dwóch książek o tematyce barowej: “The Bar Book: Elements of Cocktail Technique” oraz “Drinking Distilled”. Tworzy on także treści na własnej stronie internetowej oraz w wielu innych portalach branżowych (m.in. Liquor.com, Imbibie, Punch) . Obecnie jest menadżerem dwóch barów Clyde Common i Pepe Le Moko w Portland, OR.


Erik Lornicz

Barman urodzony na Słowacji. Swoją karierę rozpoczynał w Londynie, gdzie przeniósł się w 2004 roku. Jednym z jego największych sukcesów w karierze było wygranie w konkursu Diageo World Class 2010 Bartender of the Year. Po tym sukcesie rozpoczął pracę, jako Head Bartender w The American Bar at The Savoy Hotel. W ciągu 8 lat pracy zdobył liczne nagrody, w tym tytuł najlepszego baru na świecie. Od 2019 jest właścicielem baru Kwānt.

Erik Lornicz jest także ogromnym fanem japońskiej kultury koktajlowej. W sposób mistrzowski opanował także sztukę wstrząsania koktajli “hard-shake“.


Alex Kratena (1981-)

Barman i restaurator urodzony w 1981 roku w Brnie w Czechosłowacji. W latach 2012-2015 poprowadził Artesian Bar znajdujący się w londyńskim hotelu Langham do nagrody  “World’s Best Bar” w prestiżowym rankingu “the World’s 50 Best Bars“. W tym okresie sięgnął także po liczne nagrody indywidualne.

Obecnie jest współzałożycielem organizacji non-profit P(OUR), a także marki likierów Muyu. Od 2019 roku wraz z Monicą Berg prowadzi bar Tayēr + Elementary.

Artykuł w trakcie tworzenia.