Latte art – podstawowe wzory

Wzory z mleka zdobiące espresso to idealny sposób na udekorowanie kawy. Co prawda opanowanie sztuki ich tworzenia wymaga wielu prób, ale jest to umiejętność, którą z łatwością przyswoić może sobie każdy, nie tylko wytrawny barista, czy barman.

Przygotowanie

Podstawą latte art jest kawa – świeże, aromatyczne espresso to idealna baza do tworzenia mlecznych malowideł. Crema, która pojawia się na kawie zaraz po wykonaniu espresso, stanowi idealny podkład do zrobienia dekoracji. Zwlekanie z rozpoczęciem malowania wzoru powoduje znikanie cremy i utrudnia uzyskanie satysfakcjonujących efektów.

Niezbędnym elementem jest również jakość spienionego mleka, od której w dużej mierze zależy końcowy efekt. Z reguły zaleca się stosowanie tłustego mleka krowiego – o zawartości minimum 3,2% tłuszczu. Podczas spieniania mleko zwiększa swoją objętość o około 20%. Bardzo ważne jest, aby zacząć spieniać mocno schłodzone mleko (najlepiej jednocześnie z przygotowaniem kawy), aż do momentu osiągnięcia temperatury około 60-70 stopni *C. W tak przygotowanym mleku zbijamy pęcherzyki (o ile jakiekolwiek nam powstały) uderzając kilkukrotnie o blat kuchenny, po czym kulistymi ruchami klarujemy jego powierzchnie aż do momentu, gdy zacznie ona błyszczeć. 

Na początku przygody z dekorowaniem kawy warto także stosować odpowiednio szerokie filiżanki – im większa jest ich średnica, tym łatwiej wykonać w nich różnorodne wzory. Warto także pamiętać, że espresso powinno wypełniać filiżankę maksymalnie do połowy.

Proces tworzenia dekoracji

Najtrudniejszym elementem tworzenia latte art jest wlanie spienionego mleka do kawy. Proces ten najlepiej jest rozpocząć od nalewanie mleka z dzbanka przy brzegu filiżanki, nieprzerwanym, równomiernym strumieniem. Gdy filiżanka jest do połowy pełna, należy opuścić dzbanek, tak by znalazł się bliżej powierzchni kawy, na której powinna pojawić się mleczna pianę. Następnie można przejść do wykonywania pożądanego przez nas wzoru.

Aby ułatwić sobie proces nalewania mleka, warto także stosować wszystkie porady zawarte w poniższym filmiku.

Podstawowe wzory

 Naukę latte art warto rozpocząć od najprostszych wzorów, takich jak serce, tulipan czy rozeta. Po ich opanowanie można zacząć tworzyć bardziej skomplikowane wzory łącząc je także z techniką etching (technika polegająca na tworzeniu wzorków poprzez stosowanie szablonów, patyczków oraz sosów do kawy).

Serce

Serce

Lej mleko powoli na środek filiżanki, tak by osiadło na brązowej piance kawy (cremie) tworzą bazę do dalszej pracy.
Mniej więcej w połowie zacznij przechylać dzbanek, by uwolnić nieco mlecznej pianki.
Nalewaj dalej, pozwalając, by na powierzchni powstało białe koło.
Gdy powierzchnia kawy zbliży się do krawędzi filiżanki, zacznij odchylać dzbanek z powrotem ku górze, przesuwając go jednocześnie ku drugiemu brzegowi filiżanki zagarniającym ruchem.

Tulipan

Tulipan

Technika wykonania wzoru przypomina nieco robienie serca, ale dzięki przerywanemu ruchowi powstanie kilka warstw mleka tworzących kształt tulipana.
Zacznij nalewanie mleka z jednej strony filiżanki, a gdy powstanie pierwsza plama, przerwij.
Przysuń dzbanek bliżej do siebie i powtórz czynność, tworząc mniejszą plamę.
Kiedy filiżanka będzie prawie pełna, zacznij odchylać dzbanek ku górze i przesuń go ku drugiemu brzegowi filiżanki zagarniającym ruchem.

Rozeta

Rozeta / Paprotka

Początkowo lej mleko powoli, tak by powstała baza, na której będziesz pracować. Dzięki temu mleko oddzieli się, tworząc wzór.
Mniej więcej w połowie nalewania poruszaj dzbankiem na boki, aż do chwili, gdy zobaczysz białą pianę osadzającą się na powierzchni.
Poruszaj dalej dzbankiem, aż powstaną białe krzywe linie. Teraz powolnym ruchem przesuwaj dzbanek do tyłu, cały czas kołysząc nim na boki.
Gdy dotrzesz do brzegu filiżanki, zacznij podnosić dzbanek zagarniającym ruchem, przesuwając go jednocześnie wzdłuż, pośrodku listka.

UWAGA: im szybciej będziesz kołysać dzbankiem od brzegu do brzegu, tym więcej liści będzie miała twoja paprotka. Wolniejszy ruch oznacza mniej liczne i grubsze liście.