Cold brew
Co to takiego?
Orzeźwiający napój kawowy wytwarzany poprzez moczenie zmielonych ziaren kawy w zimnej wodzie. Proces takiej metody ekstrakcji nazywa się tłoczeniem na zimno. Receptura tego napoju znana jest od co najmniej XVII wieku i wywodzi się z Japonii. Wtedy to przepuszczano pojedyncze krople wody przez ziarna kawowca. Z tego względu czasami można spotkać się z określeniem „kawy w stylu Kyoto”, miasta, gdzie cold brew było swego czasu niezwykle popularne.
Proces wytwarzanie i serwowanie
Obecnie cold brew przygotowuje się zalewając zimną wodą grubo lub średnio zmielone ziarna kawy na co najmniej 10-12 godzin. W celu wzmocnienia ekstrakcji od czasu do czasu przygotowywany napój należy zamieszczać oraz przykryć naczynie, w którym napar jest przygotowywany. Po tym czasie napój należy przefiltrować używając np. papierowego filtra.
W przypadku cold brew najlepiej sprawdzą się świeżo palone, jednorodne mieszanki gatunku Arabica, przede wszystkim z odmian afrykańskich oraz południowo-amerykańskich, słynących z orzeźwiających bukietów smakowych, bogatych w nuty cytrusowe i kwiatowe. Należy je stosować w ilości 50-100 g kawy na każdy litr przygotowywanego napoju. Należy jednak pamiętać, że proporcje kawy do wody w dużej mierze zależą od indywidualnych preferencji i sposobu spożywania cold brew.
Uzyskane w ten sposób cold brew można trzymać w lodówce przez 2 – 3 dni. Alternatywną metodą jest koncentrat cold brew (stosując proporcje ok. 1/4 objętości mielonej kawy do wody), który przed spożyciem należy rozcieńczyć z wodą. Taki koncentrat możemy trzymać w lodówce nawet do ok. tygodnia. Również dłuższe “zaparzanie” (do maks. 24h) spowoduje otrzymanie mocniejszej kawy.
Cold brew charakteryzuje się wysoką zawartością kofeiny, a przede wszystkim delikatniejszym i mniej kwaśnym smakiem w stosunku do klasycznie parzonej kawy. Serwowane jest zwykle na zimno z kilkoma kostkami lodu oraz odrobiną mleka (także skondensowanego). Cold brew skuteczne gasi pragnienie i stymuluje organizm do działania.
Nitro Cold Brew (NCB)
Nitro Coffee to nic innego niż cold brew z dodatkiem azotu, który nalewany jest podobnie jak piwo Guinenss prosto z beczki za pomocą nalewaka. Delikatne bąbelki azotu nadają jej bogatą, kremową pianę. Ze względu na konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu raczej niemożliwe jest przygotowanie nitro coffee w warunkach domowych.
Przepisy
Cold Brew Gin&Tonic
Receptura:
- 30 ml ginu
- 30 ml kawy cold brew
- 60 ml tonicu
Metoda: Build
Szkło: Highball z kośćmi lodu
Garnish: –
Cold Brew Martini
Receptura:
- 30 ml likieru kawowego
- 30 ml kawy cold brew
- 60 ml wódki
Metoda: Shake
Szkło: Martini glass
Garnish: Ziarnka kawy
Cold Irish
Receptura:
- 30 ml whiskey
- 60 ml kawy cold brew
- 15 ml syropu cukrowego
- 20 ml śmietanki
Metoda: Build
Szkło: Highball z kośćmi lodu
Garnish: Potarty cynamon
Mexican Coffee
Receptura:
- 45 ml tequili
- 30 ml kawy cold brew
- 15 ml syropu cynamonowego
- 30 ml śmietanki
Metoda: Shake
Szkło: Martini
Garnish: Potarty cynamon
Lemoniada Cold Brew
Receptura:
- 75 ml domowej lemoniady (przepis)
- 75 ml kawy cold brew
- syrop cukrowy według własnych preferencji
Metoda: Build
Szkło: Highball z kośćmi lodu
Garnish: Plasterek cytryny