Aperitif

Definicja

Aperitif (włoskie “aperitivo”) to napój alkoholowy podawany przed posiłkiem w celu pobudzenia apetytu. Istnieje wiele różnych rodzajów alkoholi serwowanych jako aperitif (patrz poniżej), z tego względu we Włoszech jest to wermut, we Francji pastis, w Hiszpanii fino (wytrawne sherry), w Grecji ouzo, w Polsce wódka lub nalewka.

Sama nazwa aperitif pochodzi od łacińskiego słowa “aperitivus” oznaczającego “otwieracz”.

Historia

Po raz pierwszy o aperitifie wspomniał już w V wieku grecki pisarz wczesnochrześcijański Diadoch z Fotyki. Jednak przez cały okres średniowiecza większość alkoholi macerowanych różnego rodzaju przyprawami i ziołami była stosowana wyłącznie w celach medycznych.

Prawdziwy wzrost popularności picia aperitifów nastąpił (w tym w szczególności we Francji, Hiszpanii i Włoszech) dopiero w XIX wieku za sprawą pojawienia się wielu słodko-gorzkich likierów wspomagających trawienie (turyński Carpano, francuski Noilly Prat, czy Dubonnet). W tym czasie powstało także wiele klasycznych koktajli idealnie pełniących rolą aperitifów takich jak Gin Martini, czy Americano.

Podstawowe cechy charakterystyczne

Jak zostało już wspomniane nie ma jednego rodzaju alkoholu, który można by określać mianem aperitifu. Można wyróżnić jednak kilka podstawowych cech, którymi aperitif powinien się charakteryzować:

• świeżość – aperitif powinien być serwowany w temperaturze nie wyższej niż 14*C, aby zapewnić uczucie świeżości i orzeźwienia (wzmagające apetyt), a przy tym nie niżej niż 6*C by zamrażać kubków smakowych. Uczucie świeżości jest także wspomagane przez obecność w napoju dwutlenku węglu,
• wytrawność – nadmiar cukru może wywołać uczucie pełności i zadziałać odwrotnie niż służy do tego aperitif,
 lekkość – pełne oraz ciężkie alkohole (jak np. whisky, niektóre czerwone wina) mogą zdominować smak oraz podobnie jak cukier zwiększyć uczucie sytości.
• niski poziom alkoholu – alkohol pozytywnie wpływa na apetyt oraz kubki smakowe. Jednak alkohol spożywany na czczo przyswajany jest przez organizm dwukrotnie szybciej, co może podrażnić żołądek, a nawet prowadzić do jego zatrucia. Z tego względu zawartość alkoholu w aperitifie powinna wynosić nie więcej niż 30%.
• gorzkość – gorzki smak wpływa na regulację trawienia i stymuluje apetyt.
• ziołowość – odpowiednie dobrane zioła, takie jak np. anyż, pozytywnie wpływają na apetyt oraz trawienie.

Rodzaje

Przykładowe rodzaje aperitifów:

sherry (fino, manzanilla, amontillado) i madeira (sercial i verdelho) 
wina musujące (np. szampany, prosseco, cava)
lekkie białe wina (np. sauvignon blanc, białe Bordeaux, chablis, riesling kabinetts)
wina różowe (np. z regionów Bandol i Tavel)
wermuty (np. Carpano, Martini, Suze, Lillet)
aromatyzowane likiery (np. Aperol, Campari, Pastis, ouzo)
jasne piwa (np. lagery, pilsnery)
mocne alkohole wytrawne (np. gin, wódka)
koktajle aperitif