Zamienniki cukru w koktajlach

Najczęściej spotykanym słodzikiem w recepturach koktajlowych jest tzw. syrop prosty, czyli cukier rozpuszczony w wodzie w stosunku 1:1. Łatwość i szybkość przygotowania oraz dostępność i koszt składników są jego wielkimi atutami. Mimo to, co raz częściej jednak, jest on zastępowany przez inne alternatywne produkty, które użyte nawet w niewielkich ilością potrafią znacznie odmienić oblicze dobrze nam dotychczas znanych koktajli.

Słodziki w koktajlach

Istnieje szereg różnych słodzików używanych przy tworzeniu koktajli lub ich składowych takich jak np. syropy, likiery, etc.. Należą do nich m.in.:

Cukier rafinowany lub buraczany

Powstaje podczas procesu rafinacji z buraków cukrowych. Jest to jeden z najpowszechniej spożywanych i produkowanych rodzajów cukru spożywczego. Cechuje go jasna, śnieżnobiała lub kremowa barwa, brak zapachu i sypkość.


Cukier trzcinowy

Cukier produkowany z trzciny cukrowej. Podobnie jak cukier biały, jest jednym z najczęściej produkowanych i spożywanych cukrów spożywczych. Cukier trzcinowy zazwyczaj sypki i w zależności od rodzaju może charakteryzować się delikatny smakiem lub aromatem np. karmelu. Barwa cukru trzcinowego może wahać się od złotawej do ciemnobrązowej, dlatego także bywa nazywany cukrem brązowym.


Cukier muscovado

Jest to rodzaj cukru trzcinowego o silnym smaku melasy. Nazywamy go również „cukrem z Barbadosu” lub „wilgotnym cukrem”. W przeciwieństwie do klasycznego cukru trzcinowego charakteryzuje się ciemnobrązowym zabarwieniem. Jest także nieco bardziej lepki i grubszy, niż pozostałe brązowe cukry, przez co także może  wydawać się nieco cięższy.


Cukier kokosowy

Cukier kokosowy pozyskuje się z kwiatostanów palmy kokosowej i z tego względu bywa także nazywany cukrem palmowym. Jest to cukier nierafinowany. Ma on brązową barwę i lekki kokosowo – karmelowy posmak. Możemy go spotkać także pod egzotycznie brzmiącą nazwą – gula java, która wywodzi się z języka indonezyjskiego, ponieważ to właśnie stamtąd tradycyjnie pochodzi cukier kokosowy.


Miód

Powstaje z nektaru kwiatów przy pomocy pszczół, które się nim z nami chętnie dzielą. Jego właściwości są uzależnione od tego z jakich kwiatów został zebrany nektar. Główne rodzaje miodów to: spadziowy, gryczany, rzepakowy, akacjowy, lipowy, wrzosowy oraz wielokwiatowy.


Syrop klonowy

Syrop klonowy to odparowany i zagęszczony sok pozyskiwany z klonów. Jest to tradycyjny produkt Kanadyjczyków, który nazywany jest również Kanadyjskim Płynnym Złotem. Syrop klonowy jest płynny i gęsty. Jego smak związany jest z kolorem, im jaśniejszy tym jest delikatniejszy, im ciemniejszy tym jest bardziej “skarmelizowany”. Ponadto syrop klonowy cechuje się bogactwem składników odżywczych, dlatego często uznawany jest za znacznie zdrowszy zamiennik cukru.


Syrop z agawy

Syrop z agawy (nektar z agawy) to substancja słodząca, która produkowana jest głównie w Meksyku. Pozyskuje się ją z dwóch gatunków agawy (tequilana oraz salmiana). Cechuje się brązowym kolorem (od bardzo jasnego do bardzo ciemnego odcienia) oraz delikatnym, orzechowym smakiem. Intensywność barw, gęstość oraz zapach często uzależnione są od producenta. Istotną właściwością nektaru z agawy jest niski indeks glikemiczny (od 15 do 30).


Ksylitol

Ksylitol to niskokaloryczny, naturalny środek słodzący otrzymywany z kory brzozy. Wyglądem przypomina zwykły cukier – to biały, krystaliczny proszek, bez zapachu. Jest tak samo słodki w smaku jak cukier, lecz ma o 40% mniej kalorii.


Stewia

Stewia to naturalny słodzik produkowany z rośliny pochodzącej z terenów Ameryki Południowej (głównie Paragwaju i Brazylii), który nie posiada żadnej wartości kalorycznej, dzięki czemu nie wpływa na poziom glukozy we krwi, co powoduje, że jest bezpieczna dla diabetyków. Stewia jako słodzik jest znacznie słodsza od cukru, dlatego bardzo często występuje w postaci pastylek.


Słodkość względna

Słodkość względna, czyli tzw. Relative Sweetness (RS) pozwala nam określić słodycz danego składnika względem wzorca, czyli sacharozy (cukru spożywczego). Współczynnik ten jest niezwykle istotny, gdyż dzięki niemu jesteśmy wstanie dobrać odpowiednią ilość danego słodzika, aby słodkość przygotowywanego koktajlu pozostała na tym samym poziomie.

SłodzikSłodkość względna
Cukier biały1
Cukier trzcinowy1
Cukier muscovado1
Cukier kokosowy0,9
Miód1
Syrop klonowy0,6
Syrop z agawy1,4
Ksylitol1
Stewia300
Źródło: https://www.nutrientsreview.com/articles/sweeteners.html