Najważniejsze regiony winiarskie – Nowy Świat

Argentyna

Mendoza

Mendoza jest największym regionem winiarskim w Argentynie odpowiadającym za około 70 procent rocznej produkcji wina w kraju. Region położony jest na płaskowyżu wysokogórskim na skraju Andów. Mendoza dzieli się na 5 ośrodków upraw: Północ, Wschód, Centrum, Południe i najbardziej znaną Uco Valley, w której winnice położone są na wysokościach od 900 do 1700 m n.p.m.. Charakterystyczne dla Mendozy są czerwone wina, produkowane ze szczepu malbec. Wśród eksportowanych białych win dominuje chardonnay, często starzony w beczkach.

Nowa Zelandia

Marlborough

Region położony na północnym krańcu Wyspy Południowej o zróżnicowanym klimacie. Mimo że prowincja nie należy do największych, stanowi centrum nowozelandzkiego winiarstwa z największą, bo stanowiącą 2/3 krajowej powierzchni upraw winogron. Większość winnic położona jest w ujściu dwóch przyległych dolin Wairau (większej) i Awatere (mniejszej). Wyróżnikiem Marlborough jest sauvignon blanc. Poza tą odmianą uprawia się tu również pinot noir, chardonnay i pinot gris.

Stany Zjednoczone

Kalifornia

To najważniejszy i największy region winiarski USA leżący na zachodnim wybrzeżu kraju. Charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym klimatem (chłodniejszym przy brzegu, cieplejszym w głębi). Najważniejsze regiony i okręgi produkcji win w Kalifornii to North Coast (gdzie znajduje się m.in. Napa i Sonoma), Central Coast, Inland Valleys, Sierra Foothills, oraz South Coast. Podstawowe odmiany uprawiane w Kalifornii to cabernet sauvignon, merlot, pinot noir, syrah i zinfandel wśród win czerwonych oraz chardonnay i sauvignon blanc wśród win białych. W regionie produkuje się zarówno wina spokojne, jak i musujące.

Artykuł w trakcie tworzenia.