Winny Savoir-vivre: Jak prawidłowo podawać wino?
Serwowanie wina wydaje się stosunkowo prostą czynnością. Wystarczy wziąć odpowiednią butelkę i nalać wino do kieliszka. W między czasie możemy jednak popełnić masę błędów, których uniknięcie wymaga stosowania się zaledwie kilku prostych zasad.
Temperatura wina
Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest temperatura wina. Zbyt wysoka lub zbyt niska może mieć znaczący wpływ na jego aromat i smak. Dlatego też, warto zapamiętać jaka jest optymalna temperatura podawania każdego rodzaju wina, która wynosi odpowiednio:
- 3-7*C dla win musujących (np. szampan, cava, prosseco, cremant),
- 3-7*C dla lżejszych i świeższe win białych (np. pinot gris, riesling, sauvignoc blanc),
- 7-12*C dla cięższych oraz leżakowanych win białych (np. chardonnay, viogner, bordeaux),
- 12-15*C dla lżejszych win czerwonych (np. grenache, pinot noir, zinfandel, burgundy),
- 15-20*C dla cięższych czerwonych win (np. bordeaux, chianti, cabernet sauvignon, rioja).
Temperatura serwowania win deserowych oraz win wzmacnianych zależy od konkretnego przypadku.
Dobór kieliszka
Istnieje wiele szkół dotyczących sposobu doboru kieliszków. Niektóre z nich uznają za wystarczające stosowanie kieliszków uniwersalnych do każdego rodzaju wina. Bezpieczniejszą opcją jest jednak trzymanie się kilku podstawowych zasad takich jak:
- wino należy podawać zawsze w przezroczystych kieliszkach z białego szkła, które pozwala zobaczyć dokładny kolor wina,
- do wina czerwonego należy użyć większego kieliszka, o pękatej czaszy, a do białego nieco mniejszego, o wysmukłym kształcie, co pozwala na utrzymanie właściwej temperatury i lepsze uchwycenie zapachu.
Warto również pamiętać, że niezależnie od tego jaki kieliszek wybierzemy towarzyszyć powinna mu zawsze szklanka wody do popicia.
Kolejność serwowania różnego rodzaju win
Jeśli zamierzamy podawać różne rodzaje win, istotnym elementem jest odpowiednia kolejność ich serwowania. I tak wina białe serwuje się przed czerwonymi, wina lżejsze przed cięższymi, młode przed dojrzałymi, a wytrawne – przed słodkimi.
Otwieranie butelki do wina
Butelkę wina powinno zawsze prezentować się osobie zamawiającej od lewej strony na złożonej serwetce. Otwieranie wina rozpoczyna się od ściągnięcia folii zabezpieczającej, która otacza górną część szyjki butelki. Możemy w tym celu skorzystać z małego nożyka, który jest dodatkową częścią korkociągu barmańskiego. Istotne jest, aby obciąć kapturek na tyle nisko, żeby podczas nalewania nie doszło do kontaktu wina z metalem. Po usunięciu kapturka i banderoli należy przetrzeć wierzch korka ściereczką, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Następnie można przystąpić do odkorkowania butelki wina. Korkociąg należy wbić bezpośrednio w sam środek korka. Kiedy prawie cała śruba schowa się wewnątrz korka, należy oprzeć metalową podpórkę korkociągu na szyjce butelki i zastosować prostą metodę dźwigni. W tym momencie jedną ręką przytrzymujemy butelkę i podpórkę, a drugą pociągamy do góry za uchwyt. Po wyjęciu korka należy delikatnie przetrzeć serwetką szyjkę butelki od środka i na zewnątrz.
Kolejność częstowania gości winem
W pierwszej kolejności powinniśmy podać odrobinę wina osobie zamawiającej. W ten sposób może on sprawdzić czy wino nie jest “korkowe”. Po jego akceptacji, należy rozlać trunek po kolei wszystkim pozostałym osobom, rozpoczynając od osoby siedzącej po prawej stronie zamawiającego, a kończąc na osobie zamawiającej.
W najlepszych restauracjach sommelierzy najpierw sami próbują serwowanego wina, aby sprawdzić czy nie jest ono wadliwe, a dopiero w następnym kroku oferują je do spróbowania gospodarzowi.
Sposób nalewania wina
Nalewając wino należy trzymać butelkę możliwie blisko kieliszka, uważając by go nie dotknąć. Wino nalewamy do maksymalnej szerokości kieliszka, zwykle jest to jedna 1/3 wysokości, licząc od końca szyjki do krawędzi kieliszka. Dzięki zetknięciu wina z większą powierzchnią powietrza rozwinie ono więcej walorów aromatycznych i smakowych.
Podczas nalewania wina z butelki należy zwrócić uwagę na to, by etykieta była dobrze widoczna dla osoby, która jest częstowana trunkiem. Jest to ogólna zasada savoir vivre, która potwierdza naszą otwartość i gościnność.