LAGER – piwo dolnej fermentacji
Większość osób kojarzy słowo lager z jasnym, pełnym piwem. Choć definicja ta w całości błędna nie jest, to należy dodać, że lager to także cała kategoria różnorakich piw o czym można się przekonać poniżej.
LAGER
Piwo dolnej fermentacji leżakowane w niskich temperaturach. Warzone najczęściej ze słodu jęczmiennego, chmielu, wody i drożdży Saccharomyces carslbergensis, które najlepiej rozmnażają się w temperaturze 6-12°C i opadają na dno kadzi fermentacyjnej. Do grupy lagerów należą m.in. pilznery, koźlaki, portery bałtyckie, piwa marcowe, lagery wiedeńskie. Piwa tego typu są wyjątkowo popularne w Polsce, Niemczech, Czechach, Australii i Holandii. Zawartość alkoholu waha się między 4%, a 5,5% obj.
Pilzner / Pilsner
Nazywany królem lagerów, to piwo dolnej fermentacji po raz pierwszy uwarzone w czeskim Pilznie w 1842 r.. Obecnie jest jednak warzone na całym świecie. Powstaje z jasnego słodu jęczmiennego oraz z większej ilości chmielu niż w przypadku innych lagerów. Pilzner fermentowany jest w niskich temperaturach. Można wyróżnić jego dwa główne gatunki: czeski i niemiecki.
Pilsner Czeski
Orzeźwiające, legendarne piwo dolnej fermentacji na bazie szlachetnego chmielu typu żatec. Ma jasną, czasem połyskliwą złocistą barwę. Jest bardzo klarowne i ma przepiękną, białą pianę. Umiarkowanie gazowane.
Pilsner Niemiecki (Helles)
Orzeźwiające piwo dolnej fermentacji na bazie szlachetnego niemieckiego chmielu. Jego goryczka jest podkreślana przez używaną do jego warzenia siarczkową wodę. Ma jasną, słomkową lub złocistą barwę i jest bardzo klarowne. Raczej słabo gazowane. Piwo to jest kopią czeskiego pilsnera zaadaptowaną do wytwarzania na terenie Niemiec.
Jasny Lager
Najpopularniejszy obecnie styl piwa, odpowiadający za ponad 90% światowego spożycia. Produkowany w niemal każdym kraju na świecie, z myślą o masowym konsumencie. Pozbawiony wyraźnych charakterystyk aromatycznych i smakowych, odfermentowany w najwyższym możliwym stopniu w celu osiągnięcia jak najwyższej zawartości alkoholu z jak najmniejszej ilości surowca.
Premium/Export Lager
Odróżnia się od klasycznego lagera nieco większym poziomem ekstraktu, alkoholu i goryczy.
Bursztynowy Lager
Bock (polski koźlak)
Rodzaj mocnego piwa warzonego ze słodu jęczmiennego. Zawiera min. 16% ekstraktu oraz min. 6% alkoholu. Fermentuje i leżakuje dłużej niż inne piwa, nawet do 18 tygodni. Koźlak warzony jest w kilku odmianach przygotowywanych na różne okresy: maj (koźlak majowy), jesień (od października, koźlak tradycyjny), Boże Narodzenie (koźlak pszeniczny, koźlak dubeltowy).
Lager wiedeński
Pochodzi ze stolicy Austrii, gdzie został uwarzony po raz pierwszy w 1841 roku. Charakteryzuje się złotą barwą oraz czystym, rześkim smakiem. Przejawia podobieństwa do niemieckiego piwa marcowego.
Marcowe (niem. Märzen)
Mocne piwo sezonowe pochodzące z Niemiec. Pierwotnie produkowane było w pierwszych tygodniach wiosny, głównie w marcu (stąd jego nazwa) z ostatnich zapasów zmagazynowanego, zeszłorocznego słodu. Następnie leżakowało przez całą wiosnę i lato aż do września. Piwo to było tradycyjnym piwem serwowanym podczas monachijskiego Oktoberfest.
Polotmavé
Półciemne czeskie piwo, którego barwa i smak plasuje się pomiędzy ciemnym, a jasnym pilsem.
Ciemny Lager
Munich Dunkel
Bawarskie ciemne piwo najczęściej o brązowej barwie na bazie słodów monachijskich. Charakteryzuje się pełnym, słodkawym, złożonym i kompleksowym smakiem.
Porter bałtycki
Styl wywodzący się z basenu morza bałtyckiego (w tym Polski). Piwo to warzone jest z kombinacji słodów jasnych i ciemnych (także palonych) i klasyfikowane jako mocne (zawartość alkoholu osiąga często 9-10%). Charakteryzuje się niemal czarną barwą, złożonym smakiem i aromatem. Portery bałtyckie są niekiedy wzbogacone dodatkiem owoców (np. śliwka suszona) lub słodem wędzonym oraz leżakowane w beczkach. Istnieją też mocniejsze wersje porterów zwane imperialnymi.
Schwarzbier
Ciemne piwo wywodzące się z Saksonii i Turyngii (Niemcy). Charakteryzuje się nutami smaków czekoladowych lub kawowych i zwykle wynosi około 5% ABV. Jest podobny do piw typu stout, ponieważ wytwarzany jest z prażonego słodu, co nadaje mu jego ciemny kolor.
Tmavý ležák
Czeskie ciemne piwo znane od wieków, najczęściej barwy ciemnobrązowej. Słodsze i mniej goryczkowe niż pils z mocno zaakcentowanymi smakami słodowymi. Intensywność jego smaków i aromatów zmienia się w zależności od ekstraktu piwa.
Artykuł w trakcie tworzenia.