Digestif

Definicja

Digestif to napój alkoholowy serwowany po posiłku, mający za zadanie wspomóc trawienie, o podwyższonej zawartość alkoholu w stosunku do aperitifu (min. 15% ABV), o gorzkim lub słodkim, często ziołowym smaku*. Digestif spożywany jest zwykle w małych ilościach, bez lodu i innych dodatkowych składników.

Istnieje wiele rodzajów digestif, do których zaliczyć można bittery, wzmocniane wina, niektóre mocne alkohole, czy likiery ziołowe (więcej informacji o poszczególnych rodzajach znajdziesz poniżej).

*Uwaga! Chociaż digestif można spożywać podczas deseru, po nim lub zamiast niego, nie jest to napój deserowy, od którego jest znacznie mniej słodki i zawiera więcej alkoholu.

Historia

Historia digestif, jak wielu innych alkoholi, sięga bardzo daleko wstecz. Prawdopodobnie już w starożytnej Grecji, aby wspomóc trawienie, spożywano po posiłku wodę, którą uprzednio wypłukiwano nasiona kminku. Z biegiem czasu, wraz z pojawieniem się różnego rodzaju alkoholi, dodawano do nich zioła, przyprawy oraz inne rośliny, tworząc w ten sposób tzw. eliksiry lecznicze, których celem było także w wielu przypadkach poprawienie trawienia.

Około XVIII wieku, kiedy to znacznie zwiększyła się dostępności różnego rodzaju alkoholi, zaczęto je spożywać regularnie, także i po posiłkach. Nawyk ten szczególnie mocno ugruntował się w kulturze kilku krajów Europy Zachodniej, takich jak:

• Francja, gdzie spożywa się głównie lokalną brandy: cognac i armagnac,
• Włochy, gdzie spożywa się głównie amaro, grappę, czy niektóre likiery jak limoncello i nocino,
• Hiszpania i Portugalia, gdzie spożywa się głównie lokalne wina wzmacniane takie jak sherry, porto, madeira,
• Niemcy, gdzie spożywa się takie likiery ziołowe jak Underberg, czy słynny Jägermeister.

Rodzaje

Jak zostało już wspomniane wyżej, istnieje wiele rodzajów napojów digestif, które najogólniej można podzielić na następujące kategorie:

• bittersy trawienne – są to likiery ziołowe, o charakterystycznym, bardzo mocnym, gorzkim smaku. Zaliczamy do nich m.in. włoskie marki amaro (jak np. Averna, Cynar, Fernet-Branca), austriacko-węgierski Unicum, czy niemiecki Underberg.

 likiery ziołowe – napoje podobne do bittersów trawiennych, zwykle jednak o niższej zawartości alkoholu, większej zawartości cukru i znacznie bardziej pijalne. Przykład stanowią takie marki jak Becherovka, Benedictine, Chartreuse, czy Jägermeister.

• słodkie likiery – takie jak limoncello, sambuca, czy Grand Marnier.

• wina wzmacniane – takie jak niektórej rodzaje porto, sherry, czy madeiry, a także czerwone wermuty.

• mocne alkohole – wśród których w szczególności wyróżnić można alkohole starzone np. cognac, armagnac, whisky, a także niektóre eau de vie (np. włoska grappa i niemiecki schnapps).

• koktajle trawienne – do klasycznych koktajli trawiennych zaliczamy m.in. Manhattan, French Connection, Old-Fashioned, czy Sazerac.

*Uwaga! W przypadku niektórych kategorii, korzystny wpływ na trawinie nie został potwierdzony naukowo. Działają jednak one relaksacyjnie i rozluźniająco, wpływając w ten sposób na zmniejszenie uczucia sytości.