Podział beczek ze względu na rozmiar

Barrel (zwana również American Standard Barrel)

ASB stosowana jest głównie przy leżakowaniu bourbonów przy pierwszym napełnieniu, a następnie w częściach lub całości wysyłana jest do Szkocji, gdzie wykorzystywana jest przy maturacji szkockiej whisky typu single malt. Ze względu na regulacje prawne beczki te wykonane są najczęściej z amerykańskiego białego dębu.

Hogshead

Jedne z najpopularniejszych typów beczek wykorzystywanych do dojrzewania szkockiej whisky. Hogsheads są produkowane głównie z amerykańskiego białego dębu, najczęściej z klepek pierwotnie wyjętych z beczek po burbonie. Dzięki większemu rozmiarowi dekli w stosunku do beczek ASB, lepiej nadają się do dłuższego okresu dojrzewania. Hogsheads są również bardzo często używane do leżakowanie sherry.

Butt

Rodzaj beczki najczęściej używany przy maturacji sherry w pierwszym napełnieniu i szkockiej whisky w kolejnym. Tradycyjnie beczki te są wykonane z dębu hiszpańskiego, chociaż w ostatnich latach do ich wykonania używa się także bardzo często amerykańskiego białego dębu.

Quarter cask

Beczki o 1/4 pojemności w stosunku do beczek ASB. Charakteryzują się bardzo wysokim stosunkiem powierzchni wewnętrznej drewna do objętości całkowitej cieczy, czego efektem jest tendencja do przyspieszania procesu dojrzewania. Jednak ta metoda dojrzewania może dawać mieszane rezultaty, dlatego “ćwiartki” są najskuteczniejsze i najczęściej stosowane w przypadku mocniejszych alkoholi lub w ostatnim etapie leżakowanie do „wykończenia” whisky.

Barrique

Barrique to nieco większy i dłuższy Hogshead. Ten typ beczki jest powszechnie stosowany w całym przemyśle winiarskim oraz przy nieco mniejszych wymiarach przy produkcji koniaku. Do ich wytworzenia stosuje się zwykle drewno z dębu francuskiego lub w niektórych przypadkach z białego dębu amerykańskiego. Historycznie barriques było rzadkością w dojrzewaniu szkockiej whisky, jednakże w ostatnich dziesięcioleciach wiele destylarni single maltów zaczęło eksperymenty także i z tym typem beczki.

Puncheon

Istnieją dwa style beczki puncheon. Najpopularniejszym jest „machine puncheon”, który jest krótki, gruby i wykonany z grubych klepek z amerykańskiego dębu. Ten typ najczęściej stosowany jest w przemyśle rumowym. Drugi to „sherry shape puncheon”, który jest bardziej wydłużony i wykonany z cieńszych klepek z hiszpańskiego dębu. Jak sama nazwa wskazuje stosowany jest głównie do dojrzewania sherry. W przypadku szkockiej whisky puncheons używane są głównie do jej wykańczania.

Port pipe 

Standardowy rodzaj beczki stosowany do dojrzewania wina porto. Port pipes są długie i podobne w proporcji do beczek po sherry, ale ich szerokość jest bliska ASB. Po pierwszym napełnieniu są zwykle używane do „wykańczania” szkockich whisky przez kilka ostatnich lat procesu jej leżakowania.

Madeira drum

Podobnie jak butts i port pipes, beczki madera są branżowym standardem dojrzewania wina madera. Ich cechą charakterystyczną jest przysadzista budowa. Madeira drum wytwarzane są z zwykle z grubych klepek z francuskiego dębu. Beczki te są stosunkowo rzadko wykorzystywane do dojrzewania szkockiej whisky, ale czasami służą do ich „wykańczania”.

NazwaPojemność w litrach
American Standard Barrel (ASB) /Bourbon Barrel190-200
Hogshead225-250
Butt (sherry)475-500
Quarter Cask125
Barrique 250-300
Puncheon450-500
Port pipe 550-650
Madeira drum600-650

Warto zapamiętać

  • drewno do produkcji beczki pochodzi głównie z USA i Hiszpanii, gdzie wcześniej używano ich do starzenia whisky i sherry.
  • większość beczek ma różne rozmiary od około 200 do 650 litrów. Najczęstsze rozmiary to 200 litrów (ASB) i 250 (Hogshead).
  • hogshead to zasadniczo beczka wykonana z klepek beczki po burbonie z nowymi dębowymi końcami.
  • ponieważ interakcja między drewnem a spirytusem jest integralną częścią procesu dojrzewania, w mniejszych beczkach szkocka whisky dojrzewa szybciej. Natomiast duże beczki, zwykle wymagają dłuższego procesu dojrzewania, często 15-20 lat lub więcej.
  • beczki można opisać jako „first fill’” lub „refill”. Pierwszy typ beczek charakteryzuje aktywniejszy proces dojrzewania, drugą natomiast wzbogacenie whisky aromatami wcześniejszego napełnienia.
  • wszystkie beczki są porowate. Straty spowodowane parowaniem i wyciekami wynoszą około 2% rocznie, z dodatkowymi 3% stratami podczas wypełniania, ponieważ drewno wchłania spirytus. Proces ten nazywa się potocznie „angel’s share”.
  • dobre beczki, zadbane i odpowiednio konserwowane przez bednarza, mogą służyć do 50 lat lub w niektórych przypadkach nawet dłużej.