Roczny cykl działalności winnicy

Działalność winnicy jest powtarzalna w każdym roku kalendarzowym. Aby otrzymać wysokiej jakości wino, poszczególne czynności muszą zostać wykonane nie tylko starannie i dokładnie, ale także w odpowiednim momencie.

Styczeń-luty (półkula północna) / Lipiec-sierpień (półkula południowa)

Przycinanie (z ang. pruning) łóz, które służy kontroli wydajności – jest to bardzo ważne dla uzyskania dobrej koncentracji soku w owocach.


Marzec-kwiecień (p.płn) / Wrzesień-październik (p.płd.)

Orka między krzewami, spulchnianie gleby. Dzięki temu dochodzi do rozluźnienia struktury gleby, co ma na celu dostarczenie roślinom większej ilości powietrza oraz utrzymanie wilgoci. Szczególnie młode krzewy winorośli dobrze rosną gdy gleba jest dobrze napowietrzona i wolna od chwastów.


Kwiecień-maj (p.płn) / Październik-listopad (p.płd.)

Nowe sadzonki przenosi się ze szkółki do winnicy. W tym newralgicznym momencie, kiedy istnieje ryzyko przymrozków w chłodniejszych regionach – w winnicy instaluje się piecyki, dmuchawy czy zraszacze dla ochrony przed mrozem.


Maj-czerwiec (p.płn) / Listopad-grudzień (p.płd.)

Opryski – w tym czasie przede wszystkim przed grzybami i insektami. Im cieplejszy klimat, tym mniej winorośl jest narażona na choroby. W chłodniejszych regionach opryski trzeba powtarzać.


Czerwiec (p.płn) / Grudzień (p.płd.)

Podwiązywanie pędów po kwitnieniu, by rosły w jednym kierunku. W ten sposób ułatwia się zbiory mechaniczne.


Lipiec (p.płn) / Styczeń(p.płd.)

„Zielone zbiory” – czyli letnie przycinanie – kiedy kwitnienie było obfite, trzeba pozbyć się części niedojrzałych, zielonych kiści, żeby kontrolować wydajność i tym samym jakość wina.


Sierpień (p.płn) / Luty (p.płd.)

Kolejne opryski, które powinny się skończyć minimum na kilka tygodni przed zbiorami. Służą one ochronie przed chorobami grzybowymi, chwastami i szkodnikami. Następnie winnicę przygotowuje się do zbiorów. W tym czasie nieustannie trzeba kontrolować dojrzałość gron.


Wrzesień-październik (p.płn) / Marzec-kwiecień (p.płd.)

Zbiory – ważna jest pogoda podczas zbiorów: deszcz na winogronach rozrzedzi sok albo może spowodować pleśnienie. O samym momencie winobrania decydują lokalne instytuty winiarskie. Od momentu rozpoczęcia zbiorów zależy w dużym stopniu, jakie efekty będziemy mieć w butelkach.


Październik (p.płn) / Kwiecień (p.płd.)

Porządki w winnicy: wykopywanie obumarłych krzewów, usuwanie zdrewniałych pędów, zaorywanie ziemi.


Listopad (p.płn)

Późne zbiory winogron i zbiory gron dotkniętych pierwszymi przymrozkami przeznaczonych na wino lodowe (Kanada, Niemcy, Austria, Słowacja itd.).


Listopad (p.płn) / Maj-czerwiec (p.płd.)

Osypywanie nasady krzewów ziemią, żeby winorośl lepiej poradziła sobie z ewentualnymi mrozami.