Podstawowe style białych win
Lekkie białe wina
Lekkie wina białe znane są z wytrawnego i orzeźwiającego, kwaskowatego smaku. Większość tych win produkowana jest w chłodniejszym klimacie i przeznaczona jest do szybkiej konsumpcji. Wina te charakteryzują się sporą kwasowością, wyrazistymi aromatami owocowymi oraz smakiem obejmującym cytrusy, melony, jabłka i brzoskwinie. Ze względu na łatwość picia, wina te dobrze komponują się z większością potraw, w tym w szczególności z orzechowymi serami, skorupiakami i potrawami z ziół.
Rześkie:
Albariño
,
Aligoté
,
Assyrtiko
,
Chablis
, Chasselas,
Chenin Blanc
(wytrawne),
Cortese
(Gavi), Friulano, Garganega, Grenache Blanc,
Melon (Melon de Bourgonge)
, Picpoul de Pinet,
Pinot Blanc
,
Pinot Gris
, Riesling (wytrawny), Soave, Verdejo,
Verdicchio
, Xarel-lo.
Wyraziste i kwasowe: Erbaluce,
Grüner Veltliner
, Sancerre,
Sauvignon Blanc
,
Vermentino
, Vinho Verde.
Dobrze zbudowane wina białe (pełne i bogate)
Dobrze zbudowane białe wina znane są z bogatego, wyrazistego smaku. Wina te najczęściej dojrzewają na osadzie drożdżowym albo w dębowej beczce, dzięki czemu zyskują bogatszy, gładszy smak z subtelną kremowością (śmietanowy, waniliowy i maślany posmak). Podobnie, jak lekkie wina białe, tak i wina pełne dobrze komponują się z większością potraw.
Wytrawne:
Chardonnay
, Biały Kupaż Rodański (Marsanne), Biała Rioja,
Sémillon
,
Trebbiano (Ugni Blanc)
,
Viognier
.
Słodkie: Białe Porto, Madeira, Malvasia, Riesling (słodki), Sauternes, Sherry (w wersji Creamy), Tokaj, Vin Santo, Wino lodowe.
Aromatyczne wina białe
Aromatyczne białe wina mają intensywny aromat słodkich owoców, lecz w smaku mogą mieć dowolny poziom słodyczy, od bardzo wytrawnych do bardzo słodkich. Takie białe wina pasują idealnie do kuchni azjatyckiej i hinduskiej, bo dobrze współgrają z kwaśnosłodkimi smakami i łagodzą ostrość pikantnych sosów.
Aromatyczne: Chenin Blanc , Gewürztraminer , Müller-Thurgau , Moschofilero, Muscat , Riesling (aromatyczny), Torrontés.
Uwaga! Należy pamiętać, że w zależności od uprawy i rodzaju produkcji poszczególne szczepy mogą dawać wina o różnych stylach. Świetnym przykładem jest tu riesling, który w wersji kabinett jest rześki, a w wersji TBA jest niezwykle słodki.