Z czego powstaje piwo?
Odpowiedź na tytułowe pytanie jest niezwykle prosta. Aby mogło powstać piwo potrzebujemy zaledwie czterech surowców: wody, słodu, chmielu i drożdży.
Woda
Piwo w największym stopniu składa się z wody. W gotowym produkcie jest jej wagowo nawet 90 procent. Z tego względu w przeszłości bardzo duże znaczenie miało umiejscowienie browaru i dostęp do dobrej jakości źródeł. Dla przykładu na jakość słynnego czeskiego piwa Pilsner Urquell, korzystnie wpłynął dostęp do ujęcia z bardzo miękką wodą. Z kolei Wielka Brytania słynąca ze swoich stoutów odnosiła ogromne sukcesy dzięki dostępowi do ujęcia wody twardej, która łagodziła kwaśność pochodzącą od palonych słodów używanych do warzenia ciemnych piw.
W dzisiejszych czasach dostęp do dobrej jakości źródeł nie ma już jednak większego znaczenia, gdyż duże browary posiadają własne stacje uzdatniania wody. Dzięki nim mogą w dowolny sposób modyfikować jej skład aby uzyskać pożądane efekty w piwie.
Słód
Słód to skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż. Wprowadza on do piwa cukry fermentowalne, które drożdże przerabiają na alkohol i dwutlenek węgla, oraz cukry niefermentowalne, które nadają piwu charakterystyczny słodki smak i pełnię.
W piwowarstwie najczęściej stosowane są słody jęczmienne (blisko 90%), wśród których można wyróżnić 5 bazowych rodzajów: pilzneński, pale ale, wiedeński, monachijski i mild, a także słody specjalne (m.in. karmelowy, barwiący, palony czy wędzony), które stosowane są w mieszance jako dodatek, maksymalnie w ilości kilku procent. Pozostałe stosowane słody to słody pszeniczne, słody żytnie oraz słody owsiane.
Chmiel
Chmiel to pnąca roślina z rodziny konopiowatych (cannabaceae), rosnąca w głównej mierze na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym (najlepiej między 35. a 55. równoleżnikiem). Dla piwowarstwa najbardziej interesującym jej elementem są szyszki, które ta roślina wytwarza. Zawierają one różnego rodzaju olejki oraz alfa i beta kwasy, które odpowiedzialne są za goryczkę i aromat.
W procesie warzenia stosuje się chmiel goryczkowy (dodawany w początkowej fazie gotowania) oraz chmiel aromatyczny (dodawany w fazie późniejszej). W obu przypadkach chmiel może występować w postaci całych szyszek lub granulatu.
Do największych producentów chmielu należą Stany Zjednoczone, Niemcy, Czechy, Słowenia oraz Polska.
Drożdże piwowarskie
Drożdże piwowarskie to jedno komórkowe grzyby, które w procesie zwanym fermentacją alkoholową zamieniają cukry pochodzące ze słodu na alkohol, dwutlenek węgla i produkty uboczne, stanowiące często bukiet piwa. Dzielimy je na drożdże górnej (ALE) i dolnej fermentacji (LAGER). Pierwsze preferują zakres temperatur 16-24*C, drugie natomiast najlepiej pracują w temperaturach 8-12*C.