Historia destylarni Woodford Reserve

Woodford Reserve to stosunkowa nowa marka, która pojawiła się na rynku dopiero w 1996. Bourbon ten wytwarzany jest jednak w miejscu związanym z destylacją alkoholu od ponad 200 lat.

Po raz pierwszy alkohol wytwarzał tutaj już w 1812 roku niejaki Elijaha Pepper. Tradycję gorzelniczą kontynuował także jego syn Oscar. Konstrukcja zakładu wybudowana pod jego nadzorem w 1838 roku przetrwała po dzień dzisiejszy i wpisana jest do amerykańskiego Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych.

W połowie XIX wieku współpracownikiem Oscara Peppera był szkocki fizyk dr James Crow. Crow podjął szereg działań, które poprawiły i skodyfikowały zrozumienie i jakość kluczowych procesów produkcji burbona, takich jak fermentacja zacieru kwaśnego (tzw. sour mash), czy dojrzewanie w beczce.

Po śmierci Oscara Peppera w 1867 roku destylarnia została przekazana jego synowi Jamesowi E. Pepperowi, który sprzedał ją w 1878 roku Leopoldowi Labrot i Jamesowi Graham. Założona przez nich spółka, z przerwą na lata prohibicji, funkcjonowała do 1941 roku, kiedy gorzelnie przejęła firma Brown-Forman. Nowy właściciel zarządzał gorzelnią jednak jedynie do późnych lat 60., kiedy to sprzedał nieruchomość i towarzyszący jej obszar lokalnemu rolnikowi.

Nowe, lepsze czasy dla destylarni nastały dopiero w 1993 roku, kiedy to spółka Brown-Forman zdecydowała się odkupić i przywrócić do użytku tą jedną z najstarszych gorzelni znajdujących się w stanie Kentucky. Destylarnię nazwano Woodrord Reserve, co nawiązuje do nazwy hrabstwa, w którym jest ona zlokalizowana oraz wysokiej jakości samego produktu.