Destylarnia Pulteney została założona w 1826 roku, w tradycyjnie rybackiej, portowej miejscowości Wick na wschodnim wybrzeżu kraju, stając się, poza destylarniami zlokalizowanymi na Orkadach, najdalej na północ wysuniętą destylarnią w Szkocji. Jej założycielem był James Henderson, gorzelnik z wieloletnim doświadczeniem, który osiedlił się w Wick, licząc w ten sposób na mniejszą operatywność urzędników podatkowych po wejściu ustawy o bimbrownictwie w 1823 roku.
Henderson jako nazwę swojej nowej gorzelni postanowił przyjąć nazwisko sir Williama Johnstone’a Pultneya, wpływowego członka parlamentu, stojącego na czele Brytyjskiego Zarządu Łowisk, aby tym samym zabezpieczyć sobie ewentualne poparcie wpływowych kręgów (obecnie Old Pulteney jest jedyną, wciąż działającą destylarnią single malt, której nazwa pochodzi od konkretnej osoby).
Destylarnia Pulteney pozostawała w rękach rodziny Hendersonów niemal przez sto lat do roku 1920, kiedy to w całym szkockim przemyśle gorzelniczym nastąpiły znaczne zmiany i przetasowania jeżeli chodzi o własność wytwórni. W tymże roku Pulteney przeszła w ręce firmy James Watson & Co. Ltd., po to by już trzy lata później, w 1923 roku zostać przejęta przez firmę John Dewar & Sons Ltd.
W 1930 roku, ze względu na spadek sprzedaży, a także na wprowadzenie w regionie przez lokalne władze tymczasowej prohibicji destylarnia została zamknięta.
Produkcja wznowiona została dopiero po ponad dwudziestu latach – w roku 1951. Jej nowym właścicielem został Robert Cumming, prawnik z Banff, ten sam, który walnie przyczynił się do rozwoju także należącej do niego w owym czasie destylarni Balblair. W 1955 roku zakład od Cumminga odkupiła firma James & George Stodart Ltd, by już 4 lata później ponownie go odsprzedać. Tym razem nowym właścicielem gorzelni został Hiram Walker, który dokonał w niej gruntownej modernizacji.
Walker pozostawał właścicielem destylarni Old Pultney do 1995 roku, kiedy to przejął ją koncern Inver House Distillers (od 2001 roku należący do Pacific Spirit, będącego później częścią koncernu InterBev). Nowy właściciel najpierw dokonał całkowitej renowacji zakładu, a następnie w 1997 roku wypuścił na rynek pierwszą, 12-letnią wersję singla malt pochodzącą z tej destylarni. Wcześniej destylaty pochodzącej z gorzelni Pultney były od lat wykorzystywane przy zestawianiu blendów Ballantine’a. W 2000 roku na terenie zakładu otwarto z kolei Visitor Center.
Zakład Pulteney posiada tylko jeden zestaw alembików, który rocznie może wyprodukować ok. 1,5 mln litrów alkoholu. Jeden z tych alembików, przeznaczony do destylacji wstępnej, jest dość nietypowy. Został kupiony do zakładu Pulteney z likwidowanej destylarni w Campbeltown. Po przetransportowaniu alembiku do Pulteney okazało się, że jest on za duży i nie mieści się w przewidzianym dla niego budynku. Ówczesny właściciel destylarni stwierdził, że zmniejszenie alembiku będzie kosztowało taniej, niż powiększenie budynku. Górną część zbyt dużego alembiku ścięto, w wyniku czego powstał jego nietypowy kształt.