Gorzelnia Aberlour powstała w 1879 roku, a jej założycielem był James Fleming. W roku 1892 firma została przejęta przez R. Thorne & Sons, która zainwestowała pokaźne środki w modernizację i rozbudowę destylarni. Niestety w 1898 roku wybuchł w niej poważny pożar, który pochłonął dużą część zabudowań i większość leżakującej tam whisky. Na szczęście zakład udało się szybko odbudować, zachowując nawet jego wiktoriański styl.
W kolejnych dekadach ogromny wpływ na rozwój marki Aberlour mieli jej menedżerowie. Jednym z nich był Ian Mitchell, który urodził się na terenie gorzelni (wcześniej zatrudnieni byli tam jego ojciec i dziadek). Mitchell piastował swoje stanowisko przez 47 lat. Na koncie jego sukcesów należy wymienić debiut na rynku whisky single maltów w 1972 roku (wcześniej Aberlour wykorzystywany był wyłącznie do produkcji blendów) oraz rozbudowę zakładu, co przełożyło się na podwojenie jego mocy produkcyjnej.
Ian uczestniczył także w sprzedaży marki firmie Pernod-Ricard, która miała miejsce w 1974 roku, dzięki czemu stała się ona pierwszą szkocką destylarnią w portfelu francuskiej korporacji. W kolejnych latach aktywa Aberlour zostały wchłonięte przez Chivas Brothers, która jest spółką córką koncernu.
Nazwa Aberlour przekłada się z gaelickiego na „ujście szepcącego strumyka” i odnosi się do nazwy malowniczej wioski leżącej u zbiegu rzek Lour i Spey, w której zlokalizowana jest destylarnia.
Whisky Aberlour charakteryzuje się delikatnym smakiem, na który ogromny wpływ ma źródło niezmiernie miękkiej wody płynącej z pobliskiej góry z Ben Rinnes. Woda ta używana jest na wszystkich etapach produkcji.
Ciekawostką w historii destylarni Aberlour jest także studnia świętego Dronstana znajdująca się na terenie jej posesji. Pozostawała ona wyschnięta przez długie lata aż do dnia zdobyciu przez Aberlour pierwszego medalu w 1986 roku na Międzynarodowych Targach Win i Spirytualiów. Z tego względu każdego roku w dniu 11 lipca miłośnicy whisky Aberlour spotykają się przy studni, by oddać hołd jej patronowi i wypić swój ulubiony trunek zmieszany ze „świętą wodą”.